vegasicilia instagram photo

#vegasicilia

il Gusto Albania Official Page

 • 27.04.2017 17:45
 • 47
 • 0

“Vega Sicilia” është sot më shumë se sa verë, ajo është simbol i krenarisë së një pune të shkëlqyer për të arritur përsosmërinë. Ajo është rezultat i diturisë së tokës, kohës dhe të gjithë atyre që besuan në të. Respekti për historinë dhe traditën e një prej verërave më të mëdha në botë është e kombinuar me modernizimin dhe prurjet teknologjike, të gjitha këto të prezantuara nga familja Alvarez në Spanjë, e cila e prodhon këtë verë qysh nga viti 1982. Slogani i kësaj kantine është harmonia me natyrën dhe ruajtja e elementëve të saj në prodhimin e verës. Disa nga varietetet më të rëndësishme të “Vega Sicilia” mund t’i gjeni në il Gusto. Restoranti, duke vlerësuar cilësinë e verës ka sjell këtu disa prej varieteteve të kësaj kantine të cilat janë: Alion Vega Sicilia “2009” Vega Sicilia Valbueno “2005” Vega Sicilia Unico “2000" Pintia “2009” Të gjitha karakterizohen nga një shije unike dhe secila ka historinë përkatëse të prodhimit. Dhurojani vetës apo mikut një shishe verë. Porosite në il Gusto në: 04 2278075/ dhe na shkruani email: info@ilgustoalbania.com Jeni të mirëpritur! #vegasicilia#winery#red#wine#alion#spanish#ilgusto#ilgustoalbania#bestplace#best#choice#welcome#to#our#ristorante#top#restaurant#tirana#shqiperi#albania#shqiperia

FINE+RARE

 • 27.04.2017 14:03
 • 49
 • 0

Present and correct! A stunning selection of wines shared and enjoyed with friends in Hong Kong... . The experience was made even more special by our good friends at Château Latour, who showcased some glorious ex-chateau vintages. What an evening! 🌃🍷 . #finewine #fine #rare #lamission #figeac #romaneeconti #echezeaux #lafite #ornellaia #vegasicilia #pavie #latour #bordeaux #burgundy #winesofinstagram #instawine #winetime #timeforwine #invinoveritas #winetrade #hongkong #hk #fineandrarewines

JuanGR

 • 27.04.2017 13:38
 • 8
 • 0

Save water..drink #wine!! Ahorrate el agua...bebe #vino!!! #Vegasicilia #Unico

Craig Norton

 • 27.04.2017 08:20
 • 18
 • 1

Fantastic selection of exceptional wines shared and enjoyed with friends @theedenclub @aquahongkong @fineandrarewines also having our good friends at Chateau #Latour showcasing some brilliant ex-chateau vintages, added to the whole occasion. A tremendous evening #memorable #finewine #fine #rare #lamission #figeac #romaneeconti #echezeaux #lafite #ornellaia #vegasicilia #pavie

finding.wine

 • 26.04.2017 20:18
 • 72
 • 3

Vega Sicilia Tasting #VegaSicilia #FindingWine #winetasting for bookings info@finding.wine or DM

Sergio Borondo

 • 26.04.2017 11:56
 • 44
 • 4

Nos tomamos unos vinitos... #vegasicilia #vino

Paolo Giovanni Ravasi

 • 25.04.2017 22:41
 • 14
 • 1

Stavamo solo scherzando aspettando il grande rientro del capitano. #pierluigi

Alan Macdonald

 • 25.04.2017 16:13
 • 26
 • 3

This is simply superb at the moment. Tobacco notes with a herbal, white pepper hint that leads into a wonderful, fruit forward palate full of stewed dark fruits, balanced oaky vanilla and a wonderful savoury finish. Currently in the enomatics @hedonism_wines but I wouldn't imagine for long. #wineporn #winesofinstagram #spanishwine #vegasicilia #unico #redwine

Wine & Company

 • 25.04.2017 15:57
 • 40
 • 3

Opened this little guy over the weekend...😳 #chswine #vegasicilia #spanishlegend #unico #unicorn #1989 #riberadelduero #granreserva

Marquet i Cal Marquet

 • 25.04.2017 14:11
 • 43
 • 0

El dia 3 de maig a les 21h, tenim el gran honor s'organitzar un sopar amb vins de les Bodegues Vega Sicilia amb la presència del seu enòleg : Gonzalo Iturriaga. El preu del menú serà de 150€. Places limitades. Reserves al 820722. #marquetgourmeterie #marquet #winelovers #andorra #andorraworld #andorralovers #wine #vinos #vins @tvegasicilia #vegasicilia #valbuena5 #alion #oremus #pintia

The Grape Vinery 🇸🇬

 • 25.04.2017 10:36
 • 565
 • 8

Vega-Sicilia is one of the most famous winery in Spain and its top wine is equivalent to the First Growths of Bordeaux. Production yield is low and the century old vines are reserved to make the flagship Unico wine. Unico is generally released after 10 years of the vintage as the winery wants the wine to age in the barrel till it develops into a style of their liking. Such is the patience and attention Vega-Sicilia puts into making its Gran Reserva. Unico will not be produced if the vintage quality is not worthy of its label. The 1994 vintage is a behemoth with great weight on the finish. It has intense notes of berries on the palate and a wonderful floral nose. Available at The Grape Vinery. Vega-Sicilia "Unico" Ribera del Duero 1994. WA 96 | www.thegrapevinery.com #singapore #sgwine #winesg #wineonlinesg #finewine #riberadelduero #vegasicilia #vegasiciliaunico #vintage1994

Wayne Shennen

 • 25.04.2017 02:34
 • 22
 • 0

Continuing the idea of pushing the list forward, how about this? Vege Sicila's 'Valbuena 5' is an iconic wine from the Ribera del Duero region of Spain, and the 2011 is one of the highest rated of the vintage. Predominantly Tinto Fino (AKA Tempranillo), with a touch of Merlot. Super complex, layered, and simply delicious. #pushingtheboundaries #kiwisomm #sommlife #vegasicilia #valbuena5 #spanishwine #tintofino #tempranillo #nextlevelwinelist

MACAN

 • 24.04.2017 10:09
 • 115
 • 1

MACAN CLASICO 2013- Cheese & Wine always a great option #monday #wine #cheese #cheeseandwine #redwine #wine #vino #bodegasdebenjaminderostchildyvegasicilia #vegasicilia #rioja #riojawine

Erik Mulberry

 • 23.04.2017 21:48
 • 38
 • 2

A great wine despite being slightly corked.

Carlos Olivares

 • 23.04.2017 17:09
 • 16
 • 0

100% Castilla! Cochinillo y un gran vino. #salamanca #toston #pintia #pintiawine #wine #toro #vegasicilia #findeenfamilia #cyc

Ramin Pakzad

 • 23.04.2017 17:08
 • 13
 • 2

Vega- Sicilia "Unico" 2002, another treisure from our Friday's tasting #spanishwine #spanishredwine #vinoespañol #spanischerwein #ramindrinkswine #riberadelduero #vegasicilia #raminpakzad

Quintana Foto 📷

 • 23.04.2017 17:07
 • 41
 • 1

🇨🇺 Cuba __________________________________________________ #wine #drink #drinks #slurp #pub #bar #liquor #yum #yummy #thirsty #cocktails #drinkup #glass #can #hello #love #goodlife #lifestyle #picoftheday #bestoftheday #followme #redwine #vinotinto #riberadelduero #españa #vegasicilia _____________________________________________ Vega Sicilia Único 2004 Bodegas Vega Sicilia 🇪🇸 Ribera del Duero, España _____________________________________________ Paladar La Guarida 🇨🇺 La Habana, Cuba ______________________________________________ 📷 Photo Credit & Copyright: © Miguel Ángel Quintana | Quintana Foto 🇲🇽 @quintanafoto _____________________________________________

RODRIGO CALDERON

 • 23.04.2017 14:56
 • 89
 • 5

abril se celebra fuerte *36 pirulines* 🐓🐑 #vegasicilia #vegasiciliaunico #riberadelduero #vino #amigos #enemigos [ Rie de el ] 🤡

 • 23.04.2017 00:21
 • 39
 • 0

Last week at #gabrielkreuther Romanee Conti Grands Eche 1996 Vega Unico 1960 Haut Brion 1982 All great great great but kudos to HB82, WOTN #hautbrion #vegasicilia #drc

Cheryl with the C 🇬🇧🇭🇰🇨🇦🇫🇷

 • 22.04.2017 20:41
 • 57
 • 4

Hopeful this 1998 #vegasicilia #unico will lift me up on a damp gloomy day like today. Huge and bold wine. @riedel_fr Glasses is perfect for this Spain wine. 🇪🇸 。 。 。 Bought bottle many years ago from Farr Vintners. 。 。 。 #winelover #winetime #winelife #winestagram #winetasting #wine #winegeek #instawine #bourgogne #burgundy #grandcru #ilovewine #winelife #mylifeinwine #burgundywine #winenight #vino #finewine #wineenthusiast #vintagewine #rarewine #wineadventures #愛喝 #葡萄酒 #勃根地 #lovewhatido #totoro

Jess Koncz

 • 22.04.2017 14:35
 • 21
 • 0

#vertical bliss #vegasicilia

veronica stoler

 • 22.04.2017 12:58
 • 114
 • 6

Oh the places you'll go... (Part 1 of our incredible journey through Spain-Valladolid, Madrid, Sierra de Gredos, Ávila, Bierzo, & Santiago de Compostela) #despañavinos #vegasicilia #comandog #4monos #danielramos #raúlpérez

JG P

 • 22.04.2017 11:46
 • 46
 • 0

Vega Sicilia, Valbuena NO.5 Alion Pintia Unico는 비싸서리 ㅡ.ㅡ;; #vegasicilia #valbuenano5 #alion #pintia #spanishwine #winelover #winestagran #와인스타그램

Bona Boca

 • 22.04.2017 08:59
 • 248
 • 7

Vega Sicilia único 1999 DO. Ribera del Duero Variedad. Tinta Fina, Cabernet Sauvignon #bonaboca

Alex Uribarri

 • 22.04.2017 06:26
 • 28
 • 0

Estupenda visita y cata en bodegas Vega Sicilia #vegasicilia #wine #winelover #wineofinstagram #valbuena #unico #spain #españa #instagood #picoftheday

Alex Uribarri

 • 22.04.2017 06:22
 • 47
 • 0

Estupenda visita y cata en bodegas Vega Sicilia #vegasicilia #wine #winelover #wineofinstagram #valbuena #unico #spain #españa #instagood #picoftheday

Sérgio D'Albuquerque Maranhão

 • 22.04.2017 03:02
 • 36
 • 2

Aquele momento Único ! #spain #vino #unico #vegasicilia

Sérgio D'Albuquerque Maranhão

 • 22.04.2017 02:47
 • 25
 • 0

Brindando Rioja #rioja #spain #vegasicilia

Irina

 • 21.04.2017 18:32
 • 27
 • 2

Cata impresionante en una de las mejores bodegas de España - Vega Sicilia. Дегустация в одной из лучших виноделен Испании #cata #vegasicilia #vino #degustacion

Alejandro Vera

 • 21.04.2017 10:55
 • 39
 • 2

Destination Budapest. The Central Market Hall is the largest indoor market in Budapest. There is a huge variety of fruits, meat and vegetables. Also displays of nice Tokaji like Oremus 5 Puttonyos. TOKAJI is a very famous sweet wine made using furmint grapes. #winelover #winelovers #inlovewithwine #miamifoodie #tokaji #furmint #oremus #vegasicilia

El Asador De Ángel

 • 21.04.2017 09:24
 • 72
 • 2

Un gran vino requiere un loco para hacerlo crecer, un hombre sabio para velar por él, un poeta lúcido para elaborarlo, y un amante que lo entienda. 。 。 。 #winelovers #vegasicilia #vinazo #gourmet #delicatessen #experience #dali #granvino #wine #riberadelduero #perfeccion #tempranillo #cabernetsauvignon #vin #nowords #spanishwine #taninos #redwine #igers #igerscs #igersspain #igersvalencia #bonissim #exclusive #红葡萄酒 #西班牙酒 #西班牙 #饭馆 #好喝 #葡萄酒厂

2 blondes traveling the world

 • 21.04.2017 08:28
 • 50
 • 1

Hola, it's Friday! After carefully searching Spain for great places and something nice to drink we ended up in Ribera del Duero. Salud! Check in on Bortebest.no for our recommendations, link in bio . . . @bortebest_bestabroad👙 Have fun with us around the🌍 . 🏷TAG us @bortebest_bestabroad for feature ✏️ . . #wine #spain #ig_spain #riberadelduero #vegasicilia #vino #ig_travel #greatesttravels #wanderlust #visitspain #bodega #travelawesome #jaw_dropping_shots #theglobewanderer #darlingescapes #exploringtheglobe #WeAreTravelGirls #reiseblogg #sourceadventures #travelgram #bortebest #passportexpress #travelgirl #traveladdict #TLPicks #worlderlust #viñapedrosa